182
1129937

Petter Åkerman, grädd-/såssnäcka, silver, Stockholm 1769. Rokoko.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
887 - 1 330 EUR
926 - 1 390 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Invändigt svag förgyllning. Oval, med profilerad kant, på tre bladfötter, uppsvängd hänkel. Längd 15 cm, vikt 235 gram.

Lagning/bristning vid handtagsfästet.