186
1136644

Fredrik Petersson Ström, sockerskålar, ett par, silver, Stockholm 1784. Gustavianska.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 870 - 2 340 USD
Klubbat pris

Urnformade, släta med pärlstav och stämplade brodyrer. Uppsvängda hänklar samt toppigt lock med bärknopp. Stämplat ägarmonogram. Höjd 22 cm, total vikt 1 196 gram.

Bruksslitage.