Prenumerera på vårt nyhetsbrev

188
1107607
Pehr Zethelius, sockerskålar med lock, ett par, Stockholm 1799. Sengustavianska.
Pehr zethelius, sockerskålar med lock, ett par, stockholm 1799. sengustavianska.

Ovala, urnformade, på romboid fot med gallerkant och kulfötter. Runt livet pålagd, förgylld dekor av rektangulära plattor med landskapsmotiv omgivna av akantusslingor. Uppsvängt, kannelerat lock med kotteknopp. Uppsvängda räfflade hänklar. Höjd 27 cm, total vikt 1 125 gram. Stämplar även på locken. (2).

Utropspris:

35 000 - 40 000 SEK

3 343 - 3 820 EUR

Klubbat pris:
30 000 SEK
Om auktionen
Kontakta specialist
Anna Wehtje
Anna Wehtje
Ansvarig specialist silver och preciosa
+46 (0)8 614 08 22