188
1107607

Pehr Zethelius, sockerskålar med lock, ett par, Stockholm 1799. Sengustavianska.

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 090 - 3 530 EUR
3 220 - 3 680 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Ovala, urnformade, på romboid fot med gallerkant och kulfötter. Runt livet pålagd, förgylld dekor av rektangulära plattor med landskapsmotiv omgivna av akantusslingor. Uppsvängt, kannelerat lock med kotteknopp. Uppsvängda räfflade hänklar. Höjd 27 cm, total vikt 1 125 gram. Stämplar även på locken. (2).

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

204. Diane Arbus, "Woman with a Veil on Fifth Avenue, N.Y.C 1968".
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
Budhistorik
135 000

ditt bud
Aktuellt bud:
135 000 SEK