Ovala, urnformade, på romboid fot med gallerkant och kulfötter. Runt livet pålagd, förgylld dekor av rektangulära plattor med landskapsmotiv omgivna av akantusslingor. Uppsvängt, kannelerat lock med kotteknopp. Uppsvängda räfflade hänklar. Höjd 27 cm, total vikt 1 125 gram. Stämplar även på locken. (2).