203
1151829

Gustaf Henning, bägare, silver, Stockholm 1752.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 310 - 1 570 EUR
1 370 - 1 640 USD
Klubbat pris
10 000 SEK

Delvis förgylld, med räfflad fot, vågband, stämplad lambrequin och graverade rocailler. Initialer. I botten tysk minnesmedalj för Johann Georg I, daterad 1628. Höjd 19 cm, vikt 478 gram.