221
1138201

Pehr Zethelius och Gustaf Folcker, dessertbestick, 24 delar snarlika, (12+12), förgyllt silver, Stockholm 1806 och 1826.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 380 - 1 660 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Gammalfransk modell. Bestående av 12 st (6 gafflar och 6 knivar) med stämplat alliansvapen och 12 st (6 gafflar och 6 knivar) med graverat monogram. I schatull.

Tilläggslista

Stämplat alliansvapen för af Wetterstedt och De Geer af Finspong (Gustaf af Wetterstedt och Aurore De Geer - gifta 1811).

Proveniens