230
1129934

Carl Johann Tegelsten, champagnekylare, ett par, silver, S:t Petersburg 1842. Nyrokoko.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
75 000 SEK

Urnformade, på indragen profilerad fot, parställda bladornerade hänklar. Numrerade med No 1 och No 2. Höjd 28,5 cm, total vikt c:a 6 335 gram.

Carl Johan Tegelsten (1798-1852) - En av de ledande ryska guldsmederna under 1800-talet, med finskt ursprung. Tegelsten blev känd för att tillverka serviser och bordsuppsattser i Nyrokoko. Flera av beställningarna kom från familjen Romanov.