237
1158228

Fabergé, dosa, verkmästare Henrik Wigström, guld och emalj, S:t Petersburg 1899-1908. Ristat inventarienummer.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 620 - 8 830 EUR
6 910 - 9 210 USD
Klubbat pris
125 000 SEK

Rund i Louis XVI-stil med miniatyrer infattade i ramverk av guld och flerfärgad emalj. Stämplad Fabergé i kyrilliska, verkmästarens initialer, 72 standard samt ristat inventarienummer 24096. Diameter 61 mm, höjd 23 mm. Total vikt 123 gram.

Ett sidoglas spräckt. Miniatyrernas motiv till största del utsuddade.

Proveniens

Gustaf (Gösta) Nobel (1886-1955)
hans son Alfred Nobel (1911-1974)
Därefter i arv

FRÅN EN BEGRAVD SKATT
Dosans skador kommer sig av att den grävdes ner (tillsammans med andra värdeföremål) av familjen Nobel under ryska revolutionen och därefter senare uppgrävd och återhämtad ur Ryssland.