Madeleine Pyk – en samling F769
25
1129701

STOLAR, tio stycken snarlika, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 740 - 5 690 EUR
5 430 - 6 520 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Gråmålade. Genombruten rygg med balusterbricka. Lös stoppad sits. Krön med snidad räfflad sköld. Fyra signerade EÖM (Erik Öhrmark, mästare i Stockholm 1777-1814). Två med Stockholm stolmakareämbetes sigill. Sitthöjd ca 44, höjd ca 95 cm.