253
1127236

VÄVD TAPET, "Lejonjakt", gobelängteknik, Flandern 1600-talets mitt, möjligen Oudenarde, ca 262 x 249 cm.

Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 360 - 6 100 EUR
4 560 - 6 390 USD
Klubbat pris

Polykromt skogslandskap med lejonjakt med ryttare till häst. I fonden byggnader. Bordyr med frukter och blommor. Fodrad.

Nederdelen något avkortad och saknar bård. Något slitage och smutsig, fläckar, restaureringar och lagningar. Fodret med skador.

Jämför Böttiger, John: Tapisseries à figures des XVIe et XVIIe siècles appartenant à des collections privées de la Suède, Stockholm 1928, tapetsviten Scènes de Chasse med fyra tapisserier, bilddelen nr 30 Chasse au Cerf, nr 31 Chasse au Lion, nr 32 Chasse au Sanglier, nr 33 Chasse au Loup; textdelen nr 31, 32, 33 respektive 34. Böttiger jämför de fyra tapeterna med jaktscener av David Vinckebooms, graverade 1612 av P. van Serwouter.