255
666924

VÄVD TAPET, gobelängteknik. Flamländsk "Kermess". 345,5 x 332,5 cm. Flandern, sannolikt Bryssel, omkring 1700.

Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 300 - 17 700 EUR
13 900 - 18 500 USD
Klubbat pris

Ur en serie av fyra tapeter: "L'homme qui pisse". Sannolikt av Jacob van der Borcht. Flamländsk byfest efter David Teniers d.y. Polykrom framställning av i förgrunden barn och hund samt ett stort antal ätande, drickande och kurtiserande bönder och bondkvinnor runt två bord. I fonden en krog och andra hus samt träd. Från krogens vindsfönster vajar en flagga med S:t Göran, lantarbetarnas skyddshelgon. Bordyr i form av barockram i blå och gyllene nyanser. Ull och silke. Fodrad.

Troligen avkortad. Något slitage och smutsig, smärre fläckar, skador och lagningar, ivävningar, ställvis påmålad. Delar av bordyren senare.

Proveniens

Bankdirektör och samlaren Osborn Kling; doktor Rumqvist.

Svenska Hem i ord och bilder, Red. Albin Roosval, Stockholm 1934, Ernst Malmberg: Bankdirektör och fru Osborn Klings hem, Ulrikagatan 11, Stockholm, text sid 111-132, planscher sid 118-119; Bukowskis auktion 25 och 26 september 1934: Bankdirektör Osborn Klings samling, nr 151, plansch sid 21.

Jämför med Village Fete (Saint George's Fair), utställningen The Divine Art: Four Centuries of European Tapestries, The Art Institute of Chicago och Regenstein Hall 2008-2009.
Jämför Christie's Sale 6639 # 205, 14 November 2002, King Street, London.

Tapeter ur serien finns även i museisamlingar. Jämför med oljemålningen "Flemish Kermess" av David Teniers den yngre, Musées royaux des Beaux-Arts de Belgique, Bryssel.