27
1135096

BARNSTOL, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris

Vitmålad och bronserad. Lös stoppad sits. Genombruten rygg med balusterbricka. Svängda ben. Total höjd 63 cm. Nallen i bilden ingår ej i katalognumret.

Lagningar. En sidosarg senare.

Proveniens

Hånö, Södermanland, von Plomgren, därefter i arv till nuvarande ägare.