271
1126335

MATTFRAGMENT, antik Kirman Vas-matta, 1700-talets början, ca 193,5 x 103,5 cm.

Utropspris
7 000 - 8 000 SEK
610 - 697 EUR
639 - 730 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Röd botten med stora stiliserade polykroma palmetter och blommor. Mörkgrön huvudbård med blomranka. Fodrad.

Ihopsydda fragment. Hårt slitage, smutsiga, fläckar varav några stela, skador, lagningar, ställvis påmålad.