271
1126335

MATTFRAGMENT, antik Kirman Vas-matta, 1700-talets början, ca 193,5 x 103,5 cm.

Utropspris
7 000 - 8 000 SEK
636 - 727 EUR
666 - 761 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Röd botten med stora stiliserade polykroma palmetter och blommor. Mörkgrön huvudbård med blomranka. Fodrad.

Ihopsydda fragment. Hårt slitage, smutsiga, fläckar varav några stela, skador, lagningar, ställvis påmålad.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?