273
1138555

MATTA, antik Ziegler Mahal, ca 391 x 322 cm.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 540 - 8 720 EUR
6 840 - 9 120 USD
Klubbat pris

Rödmelerad botten med stora polykroma palmetter, rankor och mindre stiliserade blommor och djur. Bred blåmelerad huvudbård med stor palmett-, arabesk- och blomranka.

Sned, abrasher. Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, lagningar, iknytningar, smärre påmålningar.