274
1145956

MATTA, antik Ziegler Mahal, ca 419,5 x 323,5 cm (samt kortsidorna med 1 cm slätväv).

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 320 - 7 100 EUR
5 560 - 7 410 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Benvit botten med stora polykroma palmetter, blommor och blad. Mycket bred terrakottafärgad huvudbård med stora palmetter, blommande grenar och små blommor.

Det brunfärgade garnet något korroderat. Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar varav en hörnfläck är stel, lagade revor, lagningar, skador, hål. Skadade kortsidor som har påsytt tyg på baksidan.