283
1156963

MATTA, antik/semiantik Tibet, omkring 1900-25, ca 133 x 70,5 cm.

Utropspris
7 000 - 8 000 SEK
610 - 697 EUR
639 - 730 USD
Klubbat pris
5 500 SEK

Kamelhårsfärgad botten med tre polykroma pionmedaljonger och stiliserade blommor. Mörkblå huvudbård med symboler.

Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar, smärre skador och malskador.