Madeleine Pyk – en samling F769
288
1156966

MATTA, antik Zeichur, ca 269 x 184 cm.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 370 - 2 850 EUR
2 730 - 3 270 USD
Klubbat pris

Smalt mörkblått mittfält med polykroma blommor och medaljonger med fågelhuvudliknande mönster. Bred benvit huvudbård med stor gul ranka. Flera bårder med löpande hundmönster. Omkring 1880-1900.

Abrasher. Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar, lagningar, iknytningar, obetydliga malskador. Något avkortade kortsidor, senare fransar.

Proveniens

Ur Nils Victorins samlingar.

Prins Eugens Waldemarsudde: En konstsamling från Västervik, 26 december 1976-23 januari 1977.

Utställningskatalog: Prins Eugens Waldemarsudde, 1976, bland annat Nils Victorin: Det började med mattor; Nils Victorin: Mina tavlor