290
1148138

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
8 830 - 10 600 EUR
9 210 - 11 100 USD
Klubbat pris
135 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

MATTA, "Gyllenrutan", reliefflossa, ca 310 x 203,5 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1945.

Ställvis något slitage, smärre fläckar. Långsidorna med obetydliga trampveck, kortsidorna med senare orientalisk fläta och fransar.

Ett exemplar av "Gyllenrutan" finns i Nordiska museets samlingar.