MATTA, "Gula havet", rölakan, ca 298 x 204 cm, signerad AB MMF MR
(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). Komponerad 1945.
Något slitage, smutsig, fläckar. Kortsidorna med obetydliga skador, fransarna med något slitage, ställvis skadade fransar, några saknas.
Inköpt i Båstad i början av 1950-talet.
Jämför Liljevalchs: Nordiskt Konsthantverk, 7 september - 6 oktober 1946, Stockholm 1946, plansch sid 83.