309
1114674

KOPP med FAT, mjukt porslin. "Sèvres", 1700-tal.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

Målad polykrom dekor av fåglar i förgyllda kartuscher mot fond i blått. Diameter på fat 13,8 cm. Höjd på kopp 7 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

Purchased at Christie's, London, at the 'Arts Décoratifs, Tableaux et Dessins du 16ème au 19ème Siècle' sale, 2010, lot no 156.