Målad polykrom dekor av fåglar i förgyllda kartuscher mot fond i blått. Diameter på fat 13,8 cm. Höjd på kopp 7 cm.
Smärre slitage.
Purchased at Christie's, London, at the 'Arts Décoratifs, Tableaux et Dessins du 16ème au 19ème Siècle' sale, 2010, lot no 156.