312
1145699

BORDSLAMPA, porslin. Frankrike, sent 1800-tal, signerad Thuilier.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Porslin med handmålad dekor av putti och blomster, signerad Thuilier. Guldornamentik mot blå botten. Brons beslag i from av satyrmaskaroner. Fot med dekor av Lagerkrans. Tre ljuspunkter. Total höjd med skärm 75 cm. Tygskärm medföljer.

Ej funktionstestad. Smärre fläckar. Vissa skador på skärm.

Proveniens

Familjen Nobel. Ludvig Nobels hem i St Petersburg.