314
1125012

SERVISDELAR, 15 stycken, porslin. Frankrike, Paris, 1800-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
532 - 710 EUR
561 - 748 USD
Klubbat pris
4 000 SEK

Polykrom dekor av det s.k. barbeaumönstret. Förgylld kant. Bestående av: Fyra tallrikar, diameter 23,2-23,5 cm. Två fat, diameter 26,5 cm. Ett fat, diameter 27,5 cm. Fyra terriner med tre lock, mått ca 23,7x24 cm. Ett större runt serveringsfat, diameter 42 cm. Två ovala serveringsfat, längd 41,5 cm. Ett större ovalt serveringsfat, längd 50 cm.

Slitage. Fåtal med sprickor och nagg. Två udda fat medföljer.