321
1132558

FAT, porslin. Ryssland, daterat 1921.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
720 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Målad polykrom och förgylld dekor av rysk text"Till alla som är unga i sinnet 1921 - Vi ger dem i händerna böcker, hammaren och skäran". Lomonosov, 1921. Efter förlaga av Stjekotjhina. Tallriken tillverkad av Kejserliga porslinsmanufakturen under Tsar Nicholas II, 1902. Diameter 24,5 cm.

Slitage.

Proveniens

Purchased at the Russian Sale, Bukowskis, Auction 429, 1985.

Depicted in the catalogue on pl. 65.