332
1145211
Jenny Nyström
(1854-1946)
Jenny nyström, flicka i tallskog.

Flicka i tallskog

Signerad Jenny Nyström och daterad 84. Akvarell på papper 33 x 23 cm.

Utropspris:

40 000 - 50 000 SEK

3 820 - 4 776 EUR

Klubbat pris:
40 000 SEK

Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Jenny Nyström", 26 december 1977 - 12 februari 1978; Sofiero slott, Helsingborg, "Jenny Nyström", 1 maj - 13 september 1981.

Karl och Astrid Jäder, 1975, "Jenny Nyström - den folkkära", 1975, avbildad helsida i färg, sid 26;
Stig Lindholm, "Jenny Nyströms samlade verk - Med penseln som trollspö. Del I - Årssignerad konst, böcker, kalendrar och tidningar", 2004, upptagen sid 26 under titeln "Flicka med hink i tallskog".

Övrigt

I Karl och Astrid Jäders bok om Jenny Nyström tas det aktuella katalognumret upp som ett verk utfört under Parisåren men troligen vid något av Nyströms besök i Sverige.

Om auktionen
Kontakta specialist
Cecilia Berggren
Cecilia Berggren
Specialist grafik, klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)8 611 69 32