334
1155587

Gunnar Berndtson

(Finland, 1854-1895)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 830 - 11 000 EUR
9 210 - 11 500 USD
Klubbat pris
95 000 SEK
Gunnar Berndtson
(Finland, 1854-1895)

Elegant dam i rosa

Olja på pannå 33 x 21,5 cm.

Proveniens

I arv inom konstnärens familj.

Porträttet föreställer konstnärens systerdotter Karina Helena von Born (född 1877).

Gunnar Berndtson (1854-1895) hör till de första finländska bildkonstnärerna som nådde internationell framgång. Han kom som ung student till Paris och deltog snart med stor framgång på den årliga Salongen. Hans målningar mottogs väl både hemma i Finland och i Paris där publiken beundrade han skicklighet och lätthet med penseln. Berndtson är idag mest känd som salongsmålare där han skildrar de eleganta och mondäna miljöerna som är så typiska för det sena 1800-talet. Hans konstnärliga produktion, som omfattar ett drygt hundratal målningar, är sparsamt företrädd i konstmuseer och offentliga samlingar. De flesta arbeten finns fortfarande i den miljö de avbildar och beskriver vilket är de nyländska herrgårdarna. I denna miljö hörde även konstnären själv hemma vilket kanske förklarar hans goda kännedom om motiven och hantering av modellerna.