35
1125553

SOFFA, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris

Förgylld och bronserad. Stoppad rygg och sits. Dekor av bladsnitt. Med Stockholms stolmakarämbetes sigill. Längd 201, höjd 97, sitthöjd 38 cm.

Ett bakben senare, ett bakben lagat.