362
1144729

Okänd konstnär 1700-tal

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Okänd konstnär 1700-tal

Okänd konstnär 1700-tal. Oval, uppfodrad duk 35 x 31 cm. Samtida ram.

Porträtt av ung ädling i blå dräkt. Oval, uppfodrad duk 35 x 31 cm. Samtida ram.

Märken efter spännram. Retuscher. Krackelyr. Uppfodrad duk.

Den avporträtterade unge ädlingen har en slående likhet med Le Dauphin, Louis XVII (1785-1795), född tre år före den franska revolutionen som Louis-Charles, yngste son till Kung Louis XVI av Frankrike och drottning Marie-Antoinette. Liksom sina föräldrar satt Louis-Charles i arrest under flera år från och med den 10 augusti 1792 under franska revolutionen. Le Dauphin avled i fångenskap endast 10 år gammal, några år efter att hans föräldrar avrättats.