Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
366
1150098

Johan Krouthén

(Sverige, 1858-1932)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
9 690 - 12 100 EUR
11 100 - 13 900 USD
Klubbat pris
75 000 SEK
Johan Krouthén
(Sverige, 1858-1932)

Insjölandskap i sommarskrud

Signerad Johan Krouthén och daterad 1913. Olja på duk 150 x 101 cm.

Proveniens

Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 383, "Vårauktionen", 26-28 mars 1969, kat nr 67; privat samling.

Konstnär

Representerad på museerna i Norrköping och Göteborg.