380
1156692

Gottfrid Kallstenius

(Sverige, 1861-1943)
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
11 400 - 13 700 EUR
12 000 - 14 400 USD
Klubbat pris
130 000 SEK
Gottfrid Kallstenius
(Sverige, 1861-1943)

Förälskat par, trädgårdsmotiv från Grez

Signerad G. Kallstenius och daterad Grèz 1892. Olja på duk 122 x 98 cm.

Åsa Frosterud Jägerhorn, "I tusen tallars skugga", 2010, jfr "Ung kärlek" (tidigare i Klas Fåhraeus samling, Villa Högberga, Lidingö, numer tillhörande Högberga gård).

Målningen är en förstudie till den berömda "Ung kärlek" ("Vår", "Frieriet") från samma år (olja på duk ca 104 x 234 cm), tidigare i Klas Fåhraeus berömda samling och numer tillhörande Högberga gård, Lidingö. Åsa Frosterud Jägerhorn skriver följande om den stora målningen: "I betydligt större format är den charmiga bilden 'Ung kärlek'. Den stora målningen föreställer två ungdomar som planterar kål, eller någon annan grönsak, under stora glaskupor. Här i en trädgård med blommande fruktträd har en ung man fallit på knä för en flicka, han håller fast hennes arm. Han vill något, och det kan kanske tolkas som att han ber om hennes hand. Målningen har därför någon gång kallats 'Frieriet' och på den stora jubileumsutställningen i Västervik 1961 kallas den 'Trädgård i Grez med figurer' ".

Konstnär

Gottfrid Kallstenius föddes 1861. Han påbörjade studier i medicin och humaniora men avbröt dessa efter tre år och började istället utbilda sig till konstnär. Han studerade bl a på Konstakademien för Edvard Perséus och erhöll 1887 hertigliga medaljen för målningen "September" och året därpå kungliga medaljen för "Kyrkogården i Västervik", även kallad, "Kyrkogård i höstsol". Han började undervisa på Konstakademien i början av 1900-talet och var 1912-34 vice professor. Medan Kallstenius tidigare måleri präglas av realism övergår han snart till stämningsmåleri och många känner igen hans romantiskt präglade solnedsgångmålningar med solbelysta tallar, klippor och stilla vatten. Kallstenius var också mycket intresserad av måleriets tekniska och teoretiska problem och gav bl a ut handböckerna "Oljemåleriet, färgstoff och bindämnen" 1913 och "Handbok i oljemålning" 1915.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm, på konstmuseerna i Göteborg och Malmö samt i en rad museisamlingar i Europa, Syd- och Nordamerika.