384
1131824

Andreas von Behn

(Sverige, 1650-1713)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 380 - 1 660 USD
Klubbat pris
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Andreas von Behn
(Sverige, 1650-1713)

ANDREAS VON BEHN, Otydligt signerad med initialer och daterad 1724. Tuschlavering 13 x 17,5 cm.

Antiope. Otydligt signerad med initialer och daterad 1724.
Tuschlavering 13 x 17,5 cm.

Ej examinerad ur ram.

En målning av von Behn föreställande Jupiter och Antiope finns i Ateneum.

Andreas Von Behn, född i Kristianopel, studerade först hos David Klöker von Ehrenstrahl, därefter utomlands, främst i London, och återvände 1677 till Stockholm där han antogs han som kabinettskonterfejare hos Hedvig Eleonora. 1693 blev han lärare i teckning för Kronprins Karl (Karl XII) och hovminiatyrist. Behn var av dvärgväxt och lär av kronprins Karl kallats ”Markattan”. Han var en av sin tids mera framstående miniatyrmålare vid svenska hovet. Han uppbar lön på änkedrottningens hovstat till utgången av 1713 då han vistades i Wien, men uppgav sig snart återvända till Sverige. De flesta av hans målningar är utförda i litet format. Liksom sin lärare Ehrenstrahl hämtade Behn ämnena för sina små målningar såväl ur bibeln som ur den antika och allegoriska världen. En serie små bibliska scener i olja finns i Nationalmuseum (Maria med barnet, Bebådelsen, Flykten till Egypten, Kristus förrådes och Kristus inför översteprästen m. fl., samtliga från Hedvig Eleonoras samling, signerade och daterade mellan åren 1698 och 1710). Sina små miniatyrporträtt målade han helst på koppar, och det var egentligen för dem, han vann berömmelse som en av sin tids mera framstående miniatyrmålare vid svenska hovet.