396
1158336

Theodor Lundberg

(Sverige, 1852-1926)
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 590 - 1 770 EUR
1 660 - 1 840 USD
Klubbat pris
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Theodor Lundberg
(Sverige, 1852-1926)

THEODOR LUNDBERG, Skulptur, brons. Sign och dat 1909. Gjutarstämpel. Höjd 30 cm.

Mor och barn. Signerad med monogram TL och daterad 1909. Gjutarstämpel O. Meyer Fud. Brunpatinerad brons, höjd 30 cm.

Obetydlig ytsmuts.
Smärre strödda skrapmärken.
Något avnött patinering.