413
1151276

Peder Mork Mönsted

(Danmark, 1859-1941)
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
21 900 - 26 300 EUR
22 800 - 27 300 USD
Klubbat pris
220 000 SEK
Peder Mork Mönsted
(Danmark, 1859-1941)

Picknick i skogen

Signerad P. Mönsted och daterad 1888. Olja på uppfodrad duk 67 x 97 cm.

Peder Mönsteds (1859-1941) konstnärliga begåvning upptäcktes tidigt och han fick sin utbildning vid Det Kongelige Danske Kunstakademi i Köpenhamn. Där kom han snabbt att få erkännande för sitt realistiska landskapsmåleri vilket han kom att utveckla och förädla genom sitt konstnärskap. Även om de danska vyerna låg konstnären varmt om hjärtat kom Mönsted att resa Europa runt och måla av skiftande årstider och vyer med sin karaktäristiska stil som syntetiserar det realistiska ateljemåleriet och en plein air-måleriet. Mönsted fann snabbt en stark beundrarskara i den högre societeten och den ryska tsarfamiljen tillhörde hans kundkrets.