Madeleine Pyk – en samling F769
42
1153030

BYRÅ, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 700 - 7 600 EUR
6 540 - 8 720 USD
Klubbat pris
46 000 SEK

Fanerad valnöt, amarant och fruktträ. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor. Tre lådor. Skivan med otydlig påskrift av rödkrita. Längd 122, bred 61, höjd 82,5 cm. Nyckel finns.

Fanerlagningar. Nyckel finns.