428
1155099

Carl Larsson

(Sverige, 1853-1919)
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
26 600 - 31 100 EUR
27 800 - 32 400 USD
Klubbat pris
Carl Larsson
(Sverige, 1853-1919)

"Flickan med ämbar"

Signerad C.L. Utförd 1902-03. Akvarell, täckvitt och blyerts på papper 52,5 x 34 cm.

Proveniens

Herman Lindell, Helsingfors; Helmer Lindell; Louise Margareta Fogelberg (née Lindell); i arv.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Carl Larsson. Minnesutställning", 6 mars - 5 april 1920, kat nr 189.

Ulwa Neergaard, "Carl Larsson. Signerat med pensel och penna", 1999, upptagen i katalogsupplementet under år 1902-1903, sid 89 som nr 1021.

En av studierna till monumentalmålningen "Ute blåser sommarvind", även omnämnd som "Tilda" (1902-03, olja på duk, 3 x 11 meter, Hvitfeldtska Gymnasiet, Göteborg).

Carl Larssons monumentalmåleri begränsades inte bara till offentliga byggnader i huvudstaden. 1902-03 utförde konstnären en elva meter lång målning för aulan i latinläroverket i Göteborg (nuvarande Hvitfeldtska Gymnasiet), beställd samt bekostad av Pontus Fürstenberg, Robert Dickson och August Röhss. Konstnären experimenterade inledningsvis med ett motiv föreställande Sankt Göran och draken. En försommardag fick han dock i Sundborn se en skara skolbarn på väg att städa och smycka skolan inför examen. De bar på viskor och borstar samt hade även björklöv, kransar och fång av blommor i händerna. Synintrycket låg till grund för "Ute blåser sommarvind", vars titel hämtats från en vaggvisa av Samuel Hedborn. Carl Larsson utformade scenen som en långsträckt fris där tåget av ungdomar drar fram i ett ljust landskap. Under arbetet med "Ute blåser sommarvind" gjorde Carl Larsson ett antal studier till vilka hör den friska akvarellen "Flickan med ämbar" (1902-03) och även omnämnd under namnet "Tilda". Akvarellen förvärvades på ett tidigt stadium av Herman Lindell varefter den ärvts inom familjen. Helmer Lindell grundade firman OY Herman Lindell AB på Esplanaden i Helsingfors 1890 och firman sålde kontors- och konstnärsmaterial vilket gjorde att det fanns täta kontakter med konstnärer. Herman Lindell lämnade en stor konstsamling efter sig med verk av bland andra Axel Gallen Kallela, Helene Schjerfbeck och Albert Edelfelt

Konstnär