435
1137367

Carl Wilhelmson

(Sverige, 1866-1928)
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
22 200 - 26 600 EUR
23 100 - 27 800 USD
Klubbat pris
Carl Wilhelmson
(Sverige, 1866-1928)

Flicka med katt (Marie-Louise Spånberg även kallad "Maja-Lisa")

Signerad C. Wilhelmson och daterad 1920. Olja på duk 79,5 x 59 cm.

Proveniens

Brukspatron Sven Spånberg, Ankarsrums bruk; Marie-Louise Spånberg, även kallad Maja-Lisa (den avporträtterade modellen tillika dotter till ovanstående); privat samling.

Göteborg, 1921; Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Carl Wilhelmson. Retrospektiv utställning", 3-25 februari 1934, kat nr 396; Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Utställning av Christian Eriksson och Carl Wilhelmson", 1955.

Upptagen i konstnärens egenhändiga förteckning under nr. 466; Axel L. Romdahl, "Carl Wilhelmson", SAK, 1938, upptagen i katalogen under år 1920, sid 230 som nr 650.

I de tidiga porträtten som Wilhelmson utförde i Fiskebäckskil är det fiskarna och lokalinvånarna med deras kläder, seder och miljöer som kom att röna honom stor framgång. Under 1920-talet kom västkusten att bli en fashionabel badort vilket också framgår i hans motiv. Miljön är detsamma men istället för långa kjolar med allmogemönster har kläderna ersatts av nya snitt, längder och modeller.
Det aktuella katalognumret "Flicka med katt (Marie-Louise Spånberg, även kallad Maja-Lisa)" är troligen ett beställningsarbete av modellens far, Sven Spånberg på Ankarsrums bruk. Porträttet visar på spänningen mellan gammalt och nytt som Wilhelmson inför under 1920-talet där moderniteten tar sig in i det så oförändrade Fiskebäckskil. Verken sammanför det gamla och nya där Maja-Lisa står för moderniteten och ungdomen.

Konstnär