Kan inte nå servern
437
1138727

Anders Zorn

(Sverige, 1860-1920)
Utropspris
1 000 000 - 1 200 000 SEK
88 700 - 106 000 EUR
92 600 - 111 000 USD
Klubbat pris
Återrop
Köpinformation
Anders Zorn
(Sverige, 1860-1920)

"Promenad i parken"

Signerad L.Zorn och daterad Richmond park -82. Akvarell 55 x 41 cm.

Litteratur

Gerda Boëthius, "ZORN. Tecknaren. Målaren. Etsaren. Skulptören", 1949, upptagen i verkförteckningen under år 1882, sid 539.

Övrig information

Denna akvarell får anses vara hittills i princip okänd. Arkiven på Zornmuseet i Mora innehåller inga uppgifter om målningen förutom följande korta notering i registren: "Promenad i Parken. Akvarell. 1882". Den enda ytterligare informationen utgörs av Gerda Boëthius vilken upptar målningen i verkförteckningen till "ZORN. Tecknaren. Målaren. Etsaren. Skulptören", 1949, där den på sidan 539, kort och gott, listas under år 1882 som: "Promenad i parken A [P]". Någon avbildning av akvarellen föreligger inte sedan tidigare och inte heller synes den ha förekommit i några offentliga utställningssammanhang. Zorns datering "Richmond park -82" förtydligar dock att denna "promenad i parken" förevigats i Richmond utanför London.

Sommaren 1882 befann sig Zorn i Richmond, närmare bestämt på adressen 2, Vineyard Villas, där Zorn samma år utförde den berömda akvarellen "I värdinnans trädgård" (56 x 38 cm, privat ägo). Vistelsen i Richmond föranleddes av att Zorns ungdomsvän Christian Bolinder hade lockat honom att leva flodliv:

"Vi hushållade hos en liten argsint gumma i ett litet hus med trädgårdstäppa och hyrde båt vid Themsen nedanför. B. for in till stan varje morgon och kom ut på e.m., då vi i allmänhet for ut och rodde på floden. Jag målade flodmotiv..."

I "Till ögats fröjd och nationens förgyllning - Anders Zorn", 1994 skriver Hans Henrik Brummer:

"Zorn hade nu anlänt till roddsportens klassiska trakter. Vid sidan av nyttotrafiken var under 1800-talet rekreation och tävlingsverksamhet markanta inslag i flodlivet. Den första regattan hade ägt rum 1775 och tävlingar mellan amatörer organiserades redan i början av 1800-talet. [...] Avkopplande sällskapsliv och sköna roddturer hörde till rekreationens välsignelser".

Till "rekreationens välsignelser" räknades även avkopplande promenader i grönskande parkmiljö. Den miljö Zorn befann sig i var fjärran från nedre Themsens lopp med dess stadsbebyggelse, magasin och varv. Richmond, som på grund av sitt vackra läge kommit att kallas "Frascati", hade ståtliga omgivningar: Chiswick, Twickenham och Kew. Zorns möte med flodlivet i Richmond inbjöd således även till kontemplation av det grönskande landskapet.

I "Promenad i parken" har också Zorn fångat hur uppklädda företrädare för den brittiska medelklassen elegant flanerar i det grönskande parklandskapet för en stunds avkopplande rekreation i natursköna omgivningar.

Som en avslutande intressant parentes kan nämnas att föreliggande katalognummer troligtvis skymtar fram i Zorns interiör "Ateljén vid Brook Street" (olja, 30 x 24 cm, Zornsamlingarna, Mora) från 1883 där den hänger (oramad) på väggen tillsammans med bl. a. "I sorg", "Kyssen", "Självporträtt" och "Mary i ateljén".

Konstnär

Anders Zorn föddes i Mora 1860. Redan vid unga år förstod man att han hade konstnärliga anlag, 1875 reste han därav till Stockholm och började som elev vid dåvarande Slöjdskolan (nu Tekniska högskolan) i Stockholm och inom kort började han på Konstakademin. Från början tänkte han bli skulptör, men inom kort tog akvarellmåleriet över, det medium som skulle bli hans ända fram till 1887. På elevutställningen 1880 fick Zorn sitt genombrott med akvarellen "I sorg". Följande år vinner Zorn också internationellt rykte som porträttmålare. Hans akvarellmåleri når snart sin absoluta höjdpunkt, hans mest kända verk från perioden är Vårt dagliga bröd från 1886. Kort därefter övergår Zorn till oljemåleri, vilket sker med omedelbar framgång. Huvudsakligen vilade hans rykte på hans porträttkonst och han kom att avporträttera många storheter, till och med presidenter, exempelvis avporträtterades Theodore Roosevelt i en etsning. Just hans etsningar kom i hög grad att bidra till hans framgång. I slutet av 1880-talet började Zorn att arbeta i den genre som alltmer skulle komma att bli hans kännetecken, nakenhet i det fria. Vattnets rörelser och ljusets reflexer på vattenytan hade länge intresserat honom och nu komplicerades motivet genom att placera en modell vid eller i vattnet, i syfte att skildra en syntes mellan natur och människa. 1896 flyttade makarna Zorn hem till Sverige och Zorngården i Mora, som medförde ett ökat intresse för hembygden, vilket kom att speglas i hans kommande måleri. Av konstnärens scener från Moratrakten, dess allmoge och urgamla traditioner var "Midsommardansen", idag vid Nationalmuseum, den målning som Zorn själv värderade högst.

Läs mer