472
1128300

Christian Eriksson

(Sverige, 1858-1935)
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 590 - 1 770 EUR
1 660 - 1 840 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Christian Eriksson
(Sverige, 1858-1935)

"Svea"

Signerad Ch. Er. och daterad 1935. Tre inristade kronor. Gjutarstämpel Herman Bergman fud. Brunpatinerad brons, höjd 12,5 cm. Längd 22 cm.

Proveniens

Falk Simons samling, Göteborg.

Helge Kjellin, "Christian Eriksson 1858-1935", SAK 1953, beskriven s. 307.
Christian Faerber m.fl. (red.), "Konst i Svenska hem", 1:2, 1943, upptagen i Simon Falks samling under skulpturer s. 339.

Författaren Helge Kjellin skriver i boken "Christian Eriksson 1858-1935"; "Samtidigt med att han gjorde 'Råa' utförde han även en liten statyett 'Svea', en liten lustighet , tänkt som en inkomstbringande försäljningssak. Den göts också i ett antal gipsexemplar. 'Moder Svea' borde den egentligen benämnas, eftersom den liggande, skrattande, nakna kvinnofiguren har ett stackars lejon vilande under sitt vänstra ben, vilket är överslaget över det böjda högra. Hon stöder sig på den högra armen mot en kudde och låter den vänstra glida ner emot smalbenet över lejonet. 'Råa'-modellen går igen även i denna lilla statyett, av vilken ett exemplar är känt i brons, i direktör Falk Simons samling, Göteborg."