480
1149126

Johan Stålbom

(Sverige, 1712-1777)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Johan Stålbom
(Sverige, 1712-1777)

Damporträtt, klädd som herdinna

Uppfodrad duk 80,5 x 62,5 cm.

Proveniens

Lambohof, Östergötland.

Slott och herresäten i Sverige, Allhems förlag, Malmö 1971, Lambohof, katalognumret avbildat i grevinnans förmak, sid. 383.
Merit Laine och Carolina Brown, "Gustaf Lundberg 1695-1786", jfr bild s. 151, kat nr 44 (tavla av Johan Stålbom föreställande Ebba Margareta Bonde av Säfstaholm. En mycket snarlik komposition föreställande en annan dam).
Carolina Brown, "Liksom en herdinna", akademisk avhandling 2012, upptagen och avbildad som kat nr 87 (omnämnd som "Okänd kvinna").
(SPA 1921:654)

Under rokokotid när herde- och herdinneidealet stod högt i litteraturen och konsten lät mängder av adelsherrar och särskilt adelsdamer avbilda sig med just de attributen. Idealet hade spridit sig från Frankrike, inte minst via exempelvis konstnären François Bouchers oljemålningar och kopparstick.
När de svenska konstnärerna som exempelvis Gustaf Lundberg, Johan Henrik Scheffel och Johan Stålbom (för att nämna några) fick porträttuppdrag här i Sverige under mitten av 1700-talet, ville många låta avbilda sig så.
Tyvärr vet man inte vem det aktuella katalognumret föreställer men en (förutom ansiktet) nästan identisk porträttkomposition av Stålbom finns och som föreställer Kristina Magdalena Stenbock.