497
1154609

Carl Trägårdh

(Sverige, 1861-1899)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Carl Trägårdh
(Sverige, 1861-1899)

Landskap med betande kor (”Vaches au pâturage”)

Signerad Trägårdh och daterad -92. Betitlad ” 'Vaches au pâturage', Trägårdh 122” på en samtida etikett på baksidan. Olja på pannå 32 x 41 cm.

Proveniens

(Troligtvis) Jean Baptiste Faure (1830-1914), Paris; Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm; privat samling.

Utförd i Frankrike, "en plein air", möjligtvis i Gréz. Trägårdhs målningar med kor som motiv har kommit att bli synonyma med hans konstnärsskap. Enligt Lennart Hagerf ("Carl Trägårdh. En svensk impressionist", 1946) är den tidigaste kända målningen med detta motiv (”Landskap med kor”, Göteborgs Konstmuseum) utförd 1889.

Trägårdhs betydelse som målare upptäcktes för en bredare publik först 1925 i samband med minnesutställningen på Svensk-Franska Konstgalleriet i Stockholm. Ett starkt bidragande skäl till hans relativa obskyritet för den svenska publiken var att en stor del av hans produktion hade förvärvats av den franske operasångaren och storsamlaren J. B. Faure (1830-1914), känd för sin stora samling verk av Anders Zorn och impressionistiska målningar, bl a Manets ”Un bar aux Folies Bergère” (Courtauld Institute, London).

Trägårdhs målningar köptes från Faures dödsbo av Svensk-Franska Konstgalleriet och visades därigenom för första gången i Stockholm 1925.

Enligt Lennart Hagerf når Trägårdh omkring 1890 en höjdpunkt i sitt konstnärskap "i en klass för sig". Vändpunkten i Trägårdhs konstnärliga utveckling skedde enligt Hagerf då han vid denna tidpunkt uppsökte Claude Monet i Giverny. Trägårdhs sätt att komponera blir vid denna tidpunkt alltmer besläktat med de franska impressionisterna, också koloriten och penselföringen blir alltmer impressionistisk, färgen stegras i ljushet och når en ny intensitet och appliceras brett och klickvis.

Konstnär

Representerad på Nationalmuseum i Stockholm samt på museer i Frankrike.