499
1124794

Anders Zorn

(Sverige, 1860-1920)
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
53 200 - 71 000 EUR
55 600 - 74 100 USD
Klubbat pris
500 000 SEK
Anders Zorn
(Sverige, 1860-1920)

"The Letter"

Signerad L. Zorn och daterad -82. Troligtvis utförd i London. Akvarell med täckvitt på papper 26 x 35 cm.

Efter sin hemliga förlovning med Emma Lamm 1881 gav sig den unge och ambitiöse Anders Zorn sig ut på resan som kom att förändra hans liv. Han reste via London och Paris till Spanien där han influerad av Egron Lundgrens akvareller med mantiljprydda kvinnor redan hade en uppfattning om Andalusiens mystik och charm. Under denna vistelse kom han att utföra några av sina mest kända verk som t.ex. ”Kusinerna” (1882) och ”Modersglädje” (1882, såld hos Bukowskis 2014). Även om de spanska akvarellerna uppskattades och en från Cadiz kom att antas till Salongen var det pengar och berömmelse han var ute efter för att kunna erbjuda Emma Lamm den make hon förtjänade och han ville vara. London blev nästa anhalt. Historien om hur den unge Zorn etablerar sig i London på finaste adressen, med snygga visitkort och välskräddade kläder – allt på kredit – har blivit som en anekdot vilken även visar vilken person Zorn var: mod, mer talang än vad vissa trodde var möjligt och en lagom dos kaxighet. Hans ateljé låg på 52 Brook Street och där var han mitt i smeten av välbärgade beställare och flotta gallerier. Det aktuella katalognumret upptäcktes nyligen och kom att bli något av en senasation då Zornmuseet inte kände till motivet tidigare. Modellen är med största sannolikhet Zorns kära Mary Smith (även avbildad i b.l.a ”På Themsen” och ”Mary i ateljén”). Titeln ”The letter” står skriven a tergo vilket visar att det är innehållet i brevet som modellen håller i handen som är huvudpersonen, kuvertet ligger på golvet nedanför henne. Är det i hast hon slet upp brevet? Vad stod det i det? Sorg? Kärlek? Denna typ av genremåleri var mycket populär i tiden och inbjuder betraktaren att själv skapa en berättelse om motivet. Zorns omisskänneliga skicklighet i att hantera akvarellfärgerna är något som ingen betraktare kan eller vill missa.

Konstnär