517
1114880

Lucas von Breda dä, tillskriven

(Sverige, 1676-1752)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 370 - 2 850 EUR
2 710 - 3 260 USD
Klubbat pris
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
(Sverige, 1676-1752)

LUCAS VON BREDA DÄ, tillskriven. Uppfodrad duk 79,5 x 64 cm. Samtida ram.

"Friherre Lars Åkerhielm af Blombacka" (1695-1767). Uppfodrad duk 79,5 x 64 cm. Samtida ram.

Ytsmuts, krackelyr, något gulnad fernissa. Mindre strödda retuscher.

Sixten Strömbom, "Index över svenska porträtt 1500-1850", Volym II, SPA nr 1925:1102. Upptagen s. 957, avbildad helsida s. 954, pl 25.

SPA 1925:1102
Enligt påskrift a tergo:
"Friherre Casten Feif" (1661-1739)
Signerad Jaen. Starbus pintz (kopierad från originalduken).