539
1156165

Julius Kronberg

(Sverige, 1850-1921)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
875 - 1 050 EUR
922 - 1 110 USD
Klubbat pris
Julius Kronberg
(Sverige, 1850-1921)

Studie av en man

Signerad och daterad ”vått i vått”: ”Julius Kronberg Den 1 mars 76”. Olja på duk 56 x 46 cm.

Julius Kronberg vistades i München 1875-77. Senhösten 1875, efter att ha fullbordat sitt genombrottsverk ”Jaktnymfen”, reste han till Venedig. Han återkom till München först i mars 1876 (Tomas Björk, ”Julius Kronberg. Måleriets triumfator”, 2016, sid 26). ”Jaktnymfen” visades först på Konstföreningens utställning i München hösten 1875, därefter på Nationalmuseum i februari 1876, där den väckte enorm uppmärksamhet. Utöver ”Jaktnymfen” är ytterst få verk av Kronberg utförda i München kända och inga från hans vistelse i Venedig. Efter sin återkomst till München utförde han en lång fris med figurer och stilleben på guldgrund beställd av ägaren till hotellet där han bodde, vilken idag är förlorad (Björk, op. cit.). Den avporträtterade mannen på den aktuella målningen, utförd i mars strax efter Kronbergs återkomst till München, föreställer möjligtvis innehavaren av hotellet. Stilistiskt visar målningen påtagliga intryck från 1600-tals konst vilken Kronberg flitigt studerade (och kopierade) på museer.