54
1061036

BORD, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784), ej signerat, gustavianskt.

Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
15 400 - 17 700 EUR
16 100 - 18 400 USD
Klubbat pris
230 000 SEK

Fanerat med mahogny, rosenträ, lönn, amarant, buxbom och ebenholts. Beslag, fothylsor och gallerkant av mässing. I en kortsarg låda. Rektangulär skiva på fyrsidiga nedåt avsmalnande ben. Längd 58, bredd 37,5, höjd 73,5 cm. Nyckel finns.

Fanerlagningar.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Auktionens bord är ett utmärkt exempel på hur Georg Haupt var skicklig på att följa med tidens smak och stil för mer släta ytor mot 1780-talets mitt. Vid första anblick kan bordet synas enkelt men detaljerna, så som benens bågformade fanér, röjer mästarens hand liksom den perfekta proportioneringen och säkra skuggningen. Därtill det ovanligt rika användandet av dyrbara träslag och noggrant utvalda fanérblad signalerade för samtiden samma exklusivitet och status som Haupts tidigare intarsiadekorerade möbler.