57
1131085

TEBORD, med fajansbricka, Marieberg, daterat 1774, Henrik Stens period, rokoko.

Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 200 - 17 700 EUR
13 800 - 18 400 USD
Klubbat pris
160 000 SEK

Brickan med polykrom dekor i starkeldsfärger av blomgirlander och bukett. Undertill signerad: MB (Marieberg ) 10/12 [17]-74. Gråmålat träunderrede. Utdragbara ljusbrickor. Längd 84, bredd 59, höjd 76 cm.

Underredet med smärre skador och torksprickor.