59
1152726

BORD, av Jöns Efverberg (mästare i Stockholm 1768-77), rokoko.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 330 - 1 600 EUR
1 400 - 1 680 USD
Klubbat pris

Mahogny, mahognyfaner, foten av mahognybonat lövträ. Rektangulär skiva med genombruten gallerkant och avfasade hörn. I sargen låda med inredning. Tredelad balusterfot. Signerat i lådbottnen "IEB". Längd 48, bredd 33, höjd 75 cm. Nyckel finns.

Smärre slitage.