1157505

KARMSTOLAR, två snarlika, av Jakob Malmsten (mästare i Stockholm 1780-88), gustavianska, 1780-tal.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Gråmålade. Rektangulär stoppad rygg och sits. Ramverk med snidade flätband. Signerade IMS. Sitthöjd 40, höjd ca 92 cm.