739
1141055

BUDDHA, brons. Thailand, sent 1700-tal/1800-tal. Ratanakosin.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 780 EUR
1 390 - 1 850 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Skultperad i form av buddha klädd i mantel ståendes inför ett altare med med dödens väktare runt om. Höjd 28 cm.

Slitage.

Proveniens

Aquired in Copenhagen in the 1960's.

Compare another figure like this at the National Museum, Thailand, Nakhon Pathom, Pra Malai.