Madeleine Pyk – en samling F769
751
1145969

KOPP, porslin. Sannolikt Mingdynastin (1368-1644).

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
135 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

I form av lotusblomma med veckad sida på sluttande fotring, jämn s.k. ge-glasyr med krackelyr. Diameter 11 cm. Höjd 6,5 cm.

Liten fotringsnagg.

Proveniens

Purchased at Bukowskis, November 24-26 1999, lot no 1215.